Wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
W dniu 03.12.2021 r. 48 uczniów z klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żupawie uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wystaw:
- a)Lustra – gdzie zaglądając w lustro, zaglądali także w głąb praw rządzących wszechświatem, u podstaw których leży symetria. Dostrzegali ją we wszystkich eksponatach, a samodzielne eksperymentowanie pomogło zrozumieć zasady matematyki i zachęcić do abstrakcyjnego myślenia.
- b)Strefa światła - dała okazję do poznania własności światła oraz doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych. Wykonując kolejne eksperymenty przekonywali się, jak łatwo można oszukać zmysł wzroku.
- c)Teatr Robotyczny – pierwszy na świecie teatr, w którym grają roboty łączące nauki ścisłe z humanistyką. Humanoidalni artyści wystąpili w przedstawieniu opartym na opowiadaniach Stanisława Lema.
- d)Teatr Wysokich Napięć – gdzie znaleźli się w bezpiecznej klatce Faradaya, chroniącej przed polem elektrostatycznym. Zobaczyli generator Van de Graaffa i usłyszeli odgłosy wyładowań atmosferycznych.
- e)Korzenie cywilizacji – tematy poruszane na wystawie przeplatały ze sobą technologięsztukę oraz naukę i kulturę społeczną. Lista grup eksponatów obejmowała takie obszary wiedzy, jak matematyka, historia odkryć naukowych i technologicznych, ale również sztuka oraz pismo. Tutaj uczniowie mieli okazję skonfrontować świat nowoczesności ze światem przeszłości. Eksponaty pozwalały na interakcję zarówno z urządzeniami opartymi na prymitywnej technologii, jak i z urządzeniami zbudowanymi przy użyciu technologii zaawansowanej, odkrywanej dopiero przez wynalazców. Dzięki temu zestawieniu dostrzegali cechę naszej cywilizacji – postęp naukowy i technologiczny.
- f)Świat w ruchu – wystawa dająca możliwość różnorodnych eksperymentów, samodzielnego wyciągania wniosków, dokonywania odkryć. 80 interaktywnych eksponatów prezentujących różne zjawiska pozwalało na poszukiwanie, badanie, niekiedy popełnianie błędów – a dzięki temu rzeczywiste doświadczenie praw rządzących światem. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzania eksperymentówróżnych dziedzin np.: prąd i magnetyzm, fale i drgania, żyroskopy i moment bezwładności, płyny (ciecze i gazy), maszyny proste, kosmos, zjawiska chaotyczne.
Ponadto w Planetarium Niebo Kopernika uczniowie uczestniczyli w pokazie filmowym 3D „Szybciej niż światło”. Szybciej niż światło to wycieczka w przyszłość na pokładzie statku wyposażonego w silnik na antymaterię, a nawet napęd warp – prosto ze Star Treka. Czasem science fiction staje się naukową rzeczywistością. Dzięki ludzkiej ciekawości oraz wytrwałości jesteśmy w stanie dotrzeć coraz dalej.
Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik rozbudził w uczniach ciekawość, zachęcił do samodzielnego zdobywania wiadomości z różnych dziedzin, wzbudził wiele pozytywnych emocji.
Był on możliwy dzięki dofinasowaniu udzielonemu przez Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Grębowie.
W.Włodarczak
   
   
   
   
   
   
   
   
|