Strona główna ~~~~ Galeria 2021/2022 ~~~~ Szkoła Pamięta 2021

#Szkoła pamięta 2021 - akcja MEN

‘’Nie zapomnij, skąd tutaj przybyłem,
nie zapomnij, gdzie się urodziłem,
bo w pamięci jest siła zaklęta,
więc pamiętaj synu mój...
O kolorach białym i czerwonym,
o symbolach orła i korony,
bo w pamięci jest siła zaklęta,
więc pamiętaj synu mój…’’

FUNKY POLAK, ,,Pamiętaj’’

W tym roku szkolnym nasza placówka włączyła się już po raz kolejny w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

W ramach tegorocznej akcji, podjęliśmy działania, które pozwoliły nam realizować tak szczytne cele.

Wybraliśmy się na cmentarz parafialny w Stalach. Na grobie Nieznanego Żołnierza z lat 1939 – 1945 uczniowie naszej szkoły wraz z panią Agnieszką Tryczyńską zapalili białe i czerwone znicze. Mogiła ta jest dla nas symbolem poświęcenia i miłości do naszego kraju. Zapaliliśmy również znicz na grobie pani, która pracowała w naszej szkole oraz odwiedziliśmy groby zmarłych z naszych rodzin. Modlitwa i nasza obecność była naszym hołdem dla naszych przodków, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i ponieśli śmierć stając w jej obronie.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pań od plastyki wykonali również prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji - Wszystkich Świętych i Zaduszek. Na swoich rysunkach namalowali nagrobki z kolorowymi, płonącymi zniczami, barwnymi kwiatami i krzyżami – tym samym, w prosty, wymowny sposób przedstawili charakter tych wyjątkowych świąt i wyrazili pamięć o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas.

Do upamiętnienia ważnych dat z historii Polski włączyła się również najstarsza młodzież z naszej placówki. Uczniowie klasy siódmej i ósmej opracowali, prezentacje, które przypomniały ze 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko czasy I wojny Światowej . Uczniowie przedstawili w swoich pracach polskie drogi do niepodległości: Powstanie Listopadowe, Wielką Emigrację, Wiosnę Ludów na ziemiach polskich, Powstanie Styczniowe, a także serię prezentacji „ Polacy podczas II wojny światowej”, gdzie znów nasz naród musiał walczyć o niepodległe państwo. Pomysłowość uczniów a zarazem różnorodność ich prac sprawiła, że będzie można je wykorzystać podczas zajęć lekcyjnych poświęconych ważnym wydarzeniom, rocznicom lub postaciom historycznym.

Udział w tego typu przedsięwzięciach jest wyrazem szacunku i żywej pamięci o bohaterach naszej wolności. Stanowi również niezbędny element edukacji patriotycznej młodego pokolenia Polaków.

Doskonale podkreśla więc hasło: #Szkoła pamięta.

A.Paterek, A.Tryczyńska

p1010001p1010002p1010003p1010004