Strona główna ~~~~ Galeria 2019/2020 ~~~~ Narodowe Czytanie 2019
Narodowe Czytanie 2019

Na ósme Narodowe Czytanie para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - wybrała osiem lektur. Jak zaznaczył prezydent, uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Osiem lektur na Narodowe Czytanie para prezydencka, po konsultacji z literaturoznawcami, wybrała spośród tytułów, które przewijały się w propozycjach Narodowego Czytania nadsyłanych przez internautów. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego .

Nasza szkoła również przyłączyła się do tej wspaniałej akcji. W piątek 6 września uczniowie klas 4-8 wysłuchali noweli ,,Sachem” przeczytanej przez absolwentkę naszej szkoły-oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu panią Paulinę Mróz. Na wstępie pani dyrektor Zofia Nizińska powitała gościa oraz przybliżyła uczniom ideę programu Narodowego Czytania, następnie uczennica klasy VII Natalia Tutak przeczytała krótkie wprowadzenie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali tekstu noweli.

Szczególne podziękowania kierujemy jeszcze raz do pani Pauliny Mróz, ponieważ to spotkanie stworzyło uczniom klas IV-VI możliwość poznania zawodu policjanta. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i często wskazują go jako ten, który chcieliby wykonywać w dorosłym życiu. Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się, że dobre wykorzystanie swoich mocnych stron oraz określenie własnych zainteresowań ma wpływ na wybory zawodowe i pozwoli w dorosłym życiu na realizację planów edukacyjno- zawodowych.

D. Romanowska, M. Szewc