036ef0c02560c90b03d2fe9a905860d2,62,37.jpg

BIP

Dla rodziców

Strona główna

Apel z okazji Święta Niepodległości

niepodleglosc

Corocznie, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców. 105. rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju.

W związku z tym, w dniu 10 listopada 2023 roku, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy VI oraz VIII. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Taniec z flagami w wykonaniu uczennic klasy II oraz IV na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o bohaterach, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

M. Wójcik, D. Gortych, A. Wdowiak-Wilk

przerwa1

 

#Szkoła do hymnu

hymn1

Kontynuując tradycję naszej szkoły w przeddzień Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 społeczność uczniowska wraz z nauczycielami odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób kolejny już raz włączyliśmy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki #Szkoła do hymnu.

przerwa1

 

 

Światło Pamięci Niezwyciężonym

swiateko21

 

W dniu 9 listopada 2023 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Pana Jarosława Chmielowca z Zespołu Szkół w Stalach, uczniowie klasy VII i VIII wraz z Panią dyrektor, nauczycielami i rodzicami wzięli udział w akcji „Światło Pamięci”.

Celem akcji jest upamiętnienie tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej. Uczestnicy trzymający flagi i znicze przemaszerowali ulicami Stalów i dotarli do cmentarza parafialnego, gdzie złożyli zapalone znicze na grobach bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o Niepodległą Polskę! Po wspólnej modlitwie, zaśpiewano pieśni patriotyczne.

W ten sposób podziękowaliśmy obrońcom naszej Ojczyzny!

                                                                                                                                                        M. Wójcik

przerwa1

 

 

 

Obchody 250 – lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej

 

akademia upawa1

            13 października 2023 roku w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Odbyła się akademia poświęcona świętu, które od wielu lat nosi nazwę Dnia Edukacji Narodowej i obchodzone jest 14 października. Uczniowie klasy siódmej w montażu słowno- muzycznym przedstawili historię szkolnictwa w naszym kraju, a w wierszach i piosenkach podziękowali swoim nauczycielom za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, za gorące serca i pomocne dłonie. Wszystkim, którzy są związani z oświatą: nauczycielom i pracownikom obsługi życzyli wytrwałości w pełnieniu ich misji, sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

            Po części artystycznej rozdane zostały nagrody za udział w konkursie historycznym, zorganizowanym w związku z obchodami 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Nagrody otrzymali:

Julia Wdowiak Wilk z klasy 7 – za zajęcie I miejsca,

Zuzanna Kozieł z klasy 7 – za zajęcie II miejsca,

Maja Chochołek z klasy 7 – za zajęcie III miejsca.

Kolejnym konkursem, który odbył się w naszej szkole to był konkurs literacki „Szkoła moich marzeń” – praca twórcza. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

Zuzanna Kozieł – klasa 7

Maja Chochołek – klasa 7

Nataniel Książka – klasa 7

Kamila Płaza – klasa 6

Poza tym rozdano również nagrody za konkurs plastyczny „ Szkoła Marzeń”:

             Wiktoria Jeż z klasy 6 – za zajęcie I miejsca,

Antonina Wilk z klasy 6 – za zajęcie II miejsca,

Maja Chochołek z klasy 7 – za zajęcie III miejsca.

Antoni Janeczko z klasy 1– wyróżnienie

Dawid Lasota z klasy 1- wyróżnienie

Ta wzniosła akademia była zwieńczeniem wielu działań, jakie podjęła nasza szkoła w związku z obchodami 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która powołana została do życia 14 października 1773 roku. W celu przybliżenia uczniom tego ważnego w historii polskiej edukacji wydarzenia przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze poświęcone tematyce KEN, a w salach lekcyjnych i na korytarzu szkoły powstały gazetki tematyczne przedstawiające najważniejsze fakty i postacie związane z tą rocznicą.
Ponadto uczniowie naszej szkoły chętnie zaangażowali się w konkursy szkolne zorganizowane z tej okazji oraz godnie zaprezentowali się podczas akademii szkolnej, oddając tym samym hołd i szacunek wszystkim, którzy przez wiele lat tworzyli i rozwijali polską edukację narodową.

B.Nowak, A.Paterek, D.Gortych                                                                                                                                                                                   

przerwa1

 

 „Takie będą Rzeczypospolite,
jakie ich młodzieży chowanie.”

                                                                                                               Jan Zamoyski

komisja edukacji narodowej 1

 

14 października zwany „Dniem Nauczyciela” to Dzień Edukacji Narodowej. Święto wzięło się od daty powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku, 250 lat temu.

Komisja Edukacji Narodowej (KEN), a tak naprawdę Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca została powołana do życia 14 października 1773 roku w czasie Sejmu Rozbiorowego na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą carycy Katarzyny II. KEN powstała ze względu na potrzebę uporządkowania systemu szkolnictwa w Polsce. Do tamtej pory edukacją zajmowały się głównie kręgi kościelne (w dużej mierze zakon jezuitów).

W skład KEN weszło czterech senatorów i czterech posłów. W pierwszym składzie KEN znaleźli się: Jakub Massalski, Adam Kazimierz Czartoryski, Joachim Litawor Chreptowicz, Ignacy Potocki, Andrzej Zamoyski, Michał Poniatowski, August Sułkowski, Antoni Józef Poniński. Pierwszym prezesem Komisji został biskup Jakub Massalski, a po nim jego następcą został Michał Jerzy Poniatowski. Wielką pracę w utworzenie Komisji oraz w późniejsze jej działania wniósł Hugo Kołłątaj oraz skupieni wokół niego uczeni i artyści, m.in. Franciszek Bieliński i Julian Ursyn Niemcewicz. Król Stanisław August bardzo przychylnie odnosił się do wszelkich inicjatyw podejmowanych przez KEN, toteż miała ona pełną swobodę działania.

Eksperci, którym przewodził Hugo Kołłątaj, zajęli się głęboką reformą szkolnictwa. Opracowano trzystopniowy model szkolnictwa obowiązujący w całym kraju :
- szkoły parafialne – były przeznaczone dla stanów niższych (chłopi, mieszczanie)
- szkoły powiatowe – dla dzieci z rodzin szlacheckich oraz najzdolniejszych uczniów ze szkół parafialnych
- uniwersytety – szkoły wyższe dla najzdolniejszych uczniów z dwóch poniższych typów szkół, lecz głównie dla młodzieży ze stanu szlacheckiego. Uniwersytety znajdowały się w Krakowie i Wilnie.

Wielkim osiągnięciem KEN była inicjatywa powstania podręczników. Ich napisanie i wprowadzenie jako obowiązujących (zajęło się tym utworzone przez KEN Towarzystwo Ksiąg Elementarnych) w konkretnych typach szkół usystematyzowało nauczanie poszczególnych przedmiotów, dając pewność, że dzieci i młodzież w całej Polsce będą poznawać te same tematy, a ich wiedza będzie do siebie zbliżona. Ważną reformą KEN było dopuszczenie do nauczania dziewcząt na równych prawach z chłopcami. Miały one takie samo prawo do edukacji i uczęszczania do szkół stworzonych przez KEN.

Wpływy KEN malały stopniowo od 1789 roku wraz ze zmniejszeniem znaczenia stronnictwa reformatorów Rzeczpospolitej. Ostateczna ich utrata nastąpiła wraz z zawiązaniem konfederacji targowickiej. Trzeci rozbiór Polski w roku 1795 przekreślił dalszą działalność KEN. Jednak podręczniki, jakie wprowadziła Komisja nadal funkcjonowały, a przez ponad 20 lat zdążyła się już wykształcić nowoczesna kadra, która kształciła kolejne pokolenia młodych Polaków.

B.Nowak, A.Paterek, D.Gortych

przerwa1

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 5 z 27

Nowości

Popularne


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 themes  Valid XHTML and CSS.